Immunohistochemistry Kits and Reagents
- (2)
- (32)
- (9)
- (8)
- (10)
- (3)
- (599)
- (3)
- (4)
- (2)
- (616)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (31)
- (24)
- (14)
- (8)
- (5)
- (1)
- (34)
- (1)
- (1)
- (6)
- (2)
- (2)
- (19)
- (726)
- (17)
- (319)
- (33)
- (2)
- (9)
- (157)
- (1)
- (8)
- (2)
- (9)
- (1)
- (4)
- (8)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (9)
- (1)
- (31)
- (35)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (8)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (10)
- (31)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (11)
- (1)
- (2)
- (2)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (3)
- (10)
- (2)
- (85)
- (38)
- (1)
- (37)
- (20)
- (14)
- (3)
- (49)
- (72)
- (12)
- (3)
- (3)
- (6)
- (37)
- (1)
- (11)
- (37)
- (1)
- (1)
- (33)
- (7)
- (9)
- (1)
- (6)
- (27)
- (8)
Filtered Search Results
BD Rat TNF ELISA Kit
For the quantitative determination of TNF in rat serum, plasma, and cell culture supernatant
R&D Systems™ StemXVivo Hepatocyte Differentiation Kit
Uses high-quality specialized media and pre-mixed differentiation cocktails to maximize differentiation efficiency and ensure the consistent and reliable generation of scalable amounts of hepatocyte-like cells
BD Cytometric Bead Array (CBA) Rat IL-10; Flex Set, Bead A8
For detection of rat interleukins in serum and cell culture samples
BD Human IL-4 ELISA Kit II
For quantitative determination of human IL-4 in serum, plasma, and cell culture supernatant
R&D Systems™ Human IFN-gamma ELISpot Development Module, 5 Plate
Sufficient for at least five 96-well plates
BD Cytometric Bead Array (CBA) Mouse MIG; Flex Set, Bead D9
For detecting mouse monokine induced by gamma interferon in serum and cell culture samples
BD Cytometric Bead Array (CBA) Human CD121a (IL-1 RI); Flex Set, Bead B6
For measuring soluble human soluble sCD121a in serum, plasma, and cell culture supernatant samples
BD Cytometric Bead Array (CBA) Mouse IL-23 p19/p40 Flex Set (Bead D7)
Measures mouse Interleukin-23 p19/p40 (IL-23 p19/p40) in serum and cell culture supernatant samples
Novus Biologicals™ Uterus Tissue Slides (Sarcoma)- Paraffin
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Tissue Slides
Novus Biologicals™ Head and Neck Slides (Adult Squamous Cell Carcinoma, HPV Negative)- Paraffin
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Tissue Slides
R&D Systems™ Human Pluripotent Stem Cell Functional Identification Kit
Verify pluripotency in human stem cells by in vitro functional differentiation
R&D Systems™ Human IL-6 ELISpot Kit
highly sensitive, microplate-based assays for the detection of cytokine secreting cells
| Antigen | IL-6 |
|---|---|
| Content And Storage | Store the unopened product at 2°C to 8°C. Do not use past expiration date. |
| Host Species | Human |
| Product Type | Human IL-6 ELISpot Kit |
| Gene ID (Entrez) | 3569 |
| Sample Type | Whole Cells |
| Gene Symbol | IL6 |
| Synonym | B-cell differentiation factor, B-cell stimulatory factor 2, BSF2, BSF-2, CDF, CTL differentiation factor, HSF, hybridoma growth factor, IFNB2, IFN-beta-2, IL6, IL-6, Interferon beta-2, interleukin 6 (interferon, beta 2), interleukin BSF-2, interleukin-6, MGI-2A |
| For Use With (Application) | Diagnostics |
BD Cytometric Bead Array (CBA) Mouse IL-3; Flex Set, Bead A8
Immunoassay for measuring mouse interleukin-3 in serum and cell culture supernatant samples
BD BV480 Mouse Anti-Human CD196 (CCR6)
CCR6 is predominantly expressed by B lymphocytes, certain subsets of effector and memory T cells and by immature dendritic cells but not by monocytes, NK cells, or granulocytyes. BD Horizon™ BV480 Mouse Anti-Human CD196 (CCR6) gene has been mapped to chromosome 6q27. CCR6 is a receptor for the CC chemokine CCL20/MIP-3alpha/LARC/Exodus and also binds with lower affinity to and mediates responses to beta-defensin2/hBD-2.
| Content And Storage | Store undiluted at 4°C |
|---|---|
| Storage Buffer | Aqueous buffered solution containing BSA and ≤0.09% sodium azide |
| Form | BV480 |
| Product Type | BV480 Mouse Anti-Human CD196 (CCR6) |
| Sample Volume | 5 μL |
| Cross Reactivity | QC Testing: Human; Tested in Development: Rhesus, Cynomolgus, Baboon |
| For Use With (Application) | Flow Cytometry |
R&D Systems™ Mouse TNF-alpha ELISpot Kit
highly sensitive, microplate-based assays for the detection of cytokine secreting cells
| Content And Storage | Store the unopened product at 2°C to 8°C. Do not use past expiration date. |
|---|---|
| Product Type | Mouse TNF-alpha ELISpot Kit |
| Sample Type | Whole Cells |
| Synonym | APC1 protein, Cachectin, Cachetin, DIF, TNF, TNF, monocyte-derived, TNF-a, TNFA, TNFalpha, TNF-alphacachectin, TNFATNF, macrophage-derived, TNFG1F, TNFSF1A, TNFSF2, TNFSF2TNF superfamily, member 2, tumor necrosis factor, tumor necrosis factor (TNF superfamily, member 2), tumor necrosis factor alpha, Tumor necrosis factor ligand superfamily member 2, tumor necrosis factor-alpha |
| For Use With (Application) | Diagnostics |